Vis indlæg

Denne sektion tillader dig at se alle indlæg oprettet af dette medlem. Bemærk at du kun kan se indlæg der er oprettet i områder du i øjeblikket har adgang til.


Beskeder - HenrikBering

Sider: [1] 2 3 ... 124
1
Handelspladsen / SÆLGES Sælges: CAR-FI
« Dato: Marts 12, 2023, 22:59:58 pm »
Hej alle

Under oprydning dukkede min gamle subwoofer og effektforstærker op  ::). Det er en 10" enhed i et 42 l. kabinet. Effektforstærkeren er på 2x100W. Det giver en rigtig god bund i lyden  :P :P
Kom med et bud  8)

Kan hentes i København.

MVH
Henrik

2
Handelspladsen / SÆLGES Bortgives: El-radiator
« Dato: Marts 12, 2023, 22:56:38 pm »
Hej alle

Jeg har 1.500 W el-radiator, som ikke skal bruges. Den har aldrig været pakket ud. Det er typen, som er oliefyldt.
Kan afhentes i København NV.

MVH
Henrik

3
Nyheder / Sv: Dødsfald
« Dato: Januar 22, 2023, 19:38:21 pm »
Ære være dit minde Peter.

Billedet er fra Euroscale løbet hos SMRK 3/11-2013

4
Hej alle

Til de interesserede afholdes der igen 24h løb i Bruxelles med slot.it biler. Se invitationen herunder. Jeg har selv deltaget et par gange, det er superhyggeligt og meget professionelt arrangeret og afviklet.

MVH
Henrik

5
Slotrace / Sv: Nyt på Slot Racing 1:24 fronten
« Dato: Januar 05, 2023, 17:59:35 pm »
Det gør jeg  8) :P

6
Slotrace / Sv: Nyt på Slot Racing 1:24 fronten
« Dato: Januar 04, 2023, 18:43:16 pm »
Hej Thorkild

Håber der kommer nogle DMRU - S16D løb til Djævleøen, så har jeg da en bil, som skal prøves  8).

7
Slotrace / Sv: Nyt på Slot Racing 1:24 fronten
« Dato: Januar 04, 2023, 18:41:13 pm »
Hej Martin

Fedt at du er tilbage. Jeg var ikke født i 60'erne, men jeg er ganske enig i dine betragtninger mht. pris og nørderi. Der er ikke mange serier tilbage (Corona hjalp ikke)... Så der er en del ledige søndage i kalenderen, hvis vi skal køre noget LMP24 - jeg er i hvert fald frisk på en tur til Skælskør  :P

MVH
Henrik

8
Slotrace / Sv: Parnas Raceway
« Dato: December 21, 2022, 23:50:06 pm »
Var lige i kælderen og kigge i "2012 arkivet". Billedet er meget taknemmeligt, det viser ikke knækkede styretappe osv.

Men der skal nok blive nogle køreklare biler ud af samlingen  :). Du melder bare en dato ud, når banen er klar  :P

9
1:24 Biler / Lidt LMP24 race
« Dato: December 21, 2022, 10:53:54 am »
Hej alle

Hermed et lille pip fra LMP24 verdenen for at vise, at det ikke er en helt uddød serie  ::).

Vi havde besøg af Erik og Steen på den nye udgave af RingBering med de store højdeforskelle. Netop ændringerne i højden er en stor udfordring med disse biler, som er lette og meget hurtige. Til sammenligning er det næsten umuligt at køre af med en Mini Saloon pga. bakkerne.

Efter nogle timers træning og gentagne affald kørte vi kvalifikation, som blev overraskende tæt. Hvis jeg trækker mig selv fra, så var afstanden mellem nr. 2 og nr. 6 kun 1/10 sek.: https://www.ringbering.dk/livetiming/livetiming/Kvalifikation00026_R1.htm

Stærkt kørt af alle og især gæsterne  :P. Heatene blev inddelt med 3 kørere og 3 påsættere. Undervejs satte Erik ny banerekord i rødt spor - flot kørt  ;)! Jeg beklager, at jeg tog den tilbage. Kørslen bar præg af, at det er længe siden vi har kørt LMP24 og, at banen giver udfordringer pga. højdeforskellene. Der var stor forskel i travlhed blandt påsætterne, den travleste plads var ved de 2 sving over hinanden ved vinduet. Det øverste sving er ved enden af Eau Rouge langsiden, hvor bremsepunktet ligger tidligere end på en flad bane. Der er ingen tilgivelse for fejl, men dækbarrieren reddede bilerne fra skader. Det nedre sving ligger ca. 80 cm. lavere og for enden af den største højdeforskel. Hvis man giver gas for tidligt på vej nedad, så letter bilen og ruller pænt ned til påsætteren (hvis der ikke er andre i nærheden). Resultat: https://www.ringbering.dk/livetiming/livetiming/Resultat00027_R1.htm

Det virkede dog til, at alle fandt mere og mere rutine med banen og andet løb var med færre affald og afkørsler end første løb. Resultat: https://www.ringbering.dk/livetiming/livetiming/Resultat00028_R1.htm

Banen blev bygget for at tilføje højdedimensionen til minirace. Det lever den fuldstændigt op til med denne type biler. Det er en mental udfordring, at en lige strækning, hvor svinget vender nedad, ikke kan køres med fuld gas  >:(. Men det kan læres og blive godt. Det giver mig dog påmindelser om noget med "gamle dyr og nye tricks"  :-X... det skal man nok ikke spekulere for meget over  8)

Tak for besøget og tak for godt race. Jeg håber, at der kommer lidt mere gang i LMP24 til næste år.

God jul og godt nytår.

MVH
Henrik

10
Slotrace / Sv: Parnas Raceway
« Dato: December 21, 2022, 10:27:21 am »
Hej Jacob

Stort tillykke med banen  :D :D, det er flot arbejde  :P!

Jeg er SÅ klar til et Euroscale 2012 Revival løb  8) 8) 8), det var dengang vi kørte Slot.it med F22 dækkene og NSR Cup  ;). Du kan godt skrive mig på deltagerlisten med det samme  :P

MVH
Henrik

11
Slotrace / Sv: LMP24 Enduro Race fredag den 21. oktober i Hørning
« Dato: November 02, 2022, 15:35:48 pm »
@ACE: Tak for beskrivelsen  :P ;D og for at dele alle tips og tricks til fælles gavn  ;)

12
Slotrace / Sv: LMP24 - Sjælland?
« Dato: Oktober 11, 2022, 16:47:37 pm »
Wow - det ser godt ud  8) :P

Er der også en adresse?

13
Slotrace / Sv: LMP24 - Sjælland?
« Dato: Oktober 10, 2022, 17:11:49 pm »
Hej Erik

Det lyder spændende  :P :P :P. Jeg kan desværre ikke deltage i S16D løbet pga. efterårsferie, men jeg håber da, at i snart frigiver et spionfoto (eller to) og afholder åbningsløb  8) ;). Mulige weekender:
29-30/10
19-20/11
Og så bliver det julegaverace...

Jeg er mest stemt for lørdage.

14
Slotrace / LMP24 - Sjælland?
« Dato: Oktober 04, 2022, 19:48:40 pm »
Hej alle

Jeg læser med fornøjelse indlæggene om LMP24 i det Jydske  :P :P - dejligt at der gang i den (thumbs up)  ;D ;D

Er der interesse for LMP24 på Sjælland? Herunder lidt forslag:
- Fredag aften?
- Individuel? eller 2 timer for hold?
- Enkeltstående løb eller Serie?
- Andet?

Skriv, hvis du er interesseret i at deltage og evt. være vært for et løb. RingBering melder klar med min. 1 hold og kan lægge bane til.

MVH
Henrik Bering

15
Slotrace / Sv: Bane ønsker at flytte hjemmefra.
« Dato: Oktober 01, 2022, 17:04:25 pm »
Det ser fantastisk ud - flot arbejde Jacob  ;D

Glæder mig til åbningsløbet  :P :P :P :P :P

Sider: [1] 2 3 ... 124